Standardy energetyczne
Wymogi co do minimalnej wartości współczynników przenikania ciepła (U) oraz energii pierwotnej (Ep) określane w Warunkach Technicznych (WT) są stale podwyższane, zaczynając od 2014. Ostatnie rozporządzenie, które wejdzie w życie w roku 2021 ma dość zbliżone wartości współczynników do standardu domu energooszczędnego – domy w tym standardzie mają mieć Epmax=70kWh/(m²/rok) do celów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz przygotowania CWU.
Taki dom ma roczne zapotrzebowanie Eu na ogrzewanie i wentylację wynosi nie więcej niż 40 kWh/(m²/rok). W procesie jego eksploatacji zużywa się znacznie mniej energii niż w przypadku standardowego domu, w którym zapotrzebowanie na energię wynosi ok. 120 kWh/(m²/rok). Taka różnica jest osiągana dzięki lepszemu ociepleniu, minimalizowaniu wystąpienia zjawiska mostków termicznych i strat cieplnych poprzez system wentylacji.
Są to obiekty o jeszcze mniejszym zużyciu energii niż domy energooszczędne. Zgodnie z certyfikacją dom pasywny powinien zużywać mniej energii użytkowej niż 15 kWh/m2·rok na ogrzewanie i wentylację. Budowa takiego domu wiąże się zazwyczaj ze wzrostem nakładów finansowych w wysokości 7-12%. Jednakże dzięki jednoczesnemu zastosowaniu wielu rozwiązań budowlanych i technicznych możliwe jest zminimalizowanie zużycia energii w trakcie użytkowania domu.